РУМЪНИЯ- ТРАНСИЛВАНИЯ

Трансилвания или Седмиградско, Седмоградско е историко-географска област, обхващаща северозападната част на днешна Румъния. Наименованието на областта съществува от римско време и идва от лат. trans silva или ultra silvas. Областта е населена с румънци, немци, унгарци и много българи. Има и други етнически групи малко или много населяващи тези земи.

ПРОГРАМА

ДЕН ПЪРВИ – София – Тимишоара 6.00 часа Отпътуване от София за град Тимишоара с неговата сложна история и различни националности, които са споделяли града. Бил е част от унгарското кралство, дълго време е бил под османско владичество. После част от Австро – Унгарската империя. „Малката Виена“ или „градът на цветята и парковете“ са две имена на Тимишоара. Това е третият по големина град в Румъния център на област Банат. След Чипровското въстание (1688г.) много българия се изселват на север достигайки тези земи. По познати като Банатски българия, тяхната общност е сред най-големите в Тимишоара. Освен това през 2021 год. градът е културна столица на Европа. Настаняване в хотела. Вечеря, свободно време, нощувка в Тимишоара.

ДЕН ВТОРИ – Тимишоара – Корвин – Алба Юлия – Сибиу 9.00 часа след закуска отиваме до Замъкът Корвин или известен още като замъкът Хуняд, където се смята че Влад Цепеш е бил затворен преди свалянето му от власт през 1462 г. Според това вярване той е държан като заложник в продължение на седем години от тогавашния регент на Унгария, Джон Хуняди.
15.00 ч. ще посетим цитаделата на Хабсбург в Алба Юлия, една от най-впечатляващите в Европа. Градът е основан като крепост през X в. от унгарския благородник Гюла. Неговото име било преведено на румънски като Юлий и от там идва името на града Алба Юлия – бялата крепост на Юлий. Градът е бил столица Трансилвания от 1541 до 1690г. Римокатолическата катедрала е най-ценния паметник на архитектурата в Трансилвания. Също и библиотеката Батианеум, православната катедрала на Съединението, сградата Бабилон в която се помещават Националният музей на обединението, княжевския дворец и други.  
17.00 ч. ще спрем в Сибиу, красив средновековен град, където румънци и саксонци живеят мирно от векове и където различните религиозни паметници демонстрират това мирно съжителство. Градът очарова с трите си площада: Големият, малкият и площад Хует. Тук се пренасяте директно в истинска средновековна атмосфера с бастиони и кули от 15 век. Сибиу – централния площад Piata Mare, където се намират Йезуитската църква, Часовниковата кула и централната сграда на музея Брукентал. Музеят е кръстен на името на местен благородник управник на област Трансилвания в края на XVIII в. – Самуел Фон Брукентал. В централната сграда на музея са ситуирани два от шестте музея – картинна галерия с над 1200 творби и богата библиотека съхраняваща над 300 000 книги, списания и ръкописи. Продължаваме към по-малкия площад Piata Mica. Там се намират Гилдията на касапите и Люксембургската къща – стара сграда строена в началото на XV в. Посещаваме и третия основен площад в Сибиу – Хует. Най-забележителната сграда на този площад е Евангелистката катедрала построена в Готически стил през XIV в. Завършваме обиколката на града с посещение на Православната Катедрала „Св. Троица”.Вечеря, свободно време, нощувка в Сибиу.

ДЕН ТРЕТИ – Сибиу – Медиаш – Биертан – Сигишоара – Търгу Муреш 9.00 часа след закуска Отпътуваме за град Медиаш – един от най-старите градове в Трансилвания, основан през XII век. Най-голямата забележителност в града е Кулата на тръбачите, висока 70 м. Поради пясъчните почви, които са в основата й, с течение на времето кулата се е наклонила на север. Отклонението от вертикалата е 2.72 м. Намира се в двора на бивша крепост, а непосредствено до нея има голяма евангелистка църква. Продължаваме към Биертан, където ще посетим Укрепената църква. Църквата е оградена от три концентрични стени, в чийто двор има няколко кули. В миналото всяка кула е имала своето предназначение, откъдето идват и имената на кулите – Часовниковата, Кметската, Затворническата, Беконовата и др. Следва Сигишуара с внушителната часовникова кула. През или около 1431г. в триетажната къща в сянката на часовниковата кула, една жена, чието име е загубено за поколенията, ражда син, който по-късно през живота си ще си спечели титлата “Цепеш”. Извън Румъния той става известен като Дракула, свързано с неговия баща Влад Дракул, когото светият римски император Сигозмунд от Унгария направил рицар на ордена на Дракона. По късно той получава и княжеския престол на Влахия. Младият Влад заедно с брат му са били изпраени от баща им като заложници на османския слтан. Живеейки сред тях, Влад наблюдавал насилието, което упражнявали и този опит по-късно се обърнал към самите тях.
Цитаделата на Сигишоара е най-добре запазената в Европа и необичайно е все още обитаема. Тук ще се любуваме на църквата на хълма, до която може да се стигне по покрита стълба наречена  „стълба на учениците“. Ще видим и статуята на известният поет Шандор Петьофи, която потвърждава, че маджарската общност е била числено важна. И кулата на обущарите и … още и още. Ще потеглим за Търгу Муреш, град в който преобладава бароковия стил. Тук доминира двореца на културата и унгарската общност, които са работили по проектирането на историческите сгради. Вечеря, свободно време, нощувка в Търгу Муреш.

ДЕН ЧЕТВЪРТИ – Търгу Муреш – Куртя де Арджеш 9.00 часа закуска. Името на Търгу Муреш в превод от румънски означава „Пазарът на Муреш”, като Муреш е името на реката, която минава през града. Населението на града в днешно време е смесено – румънци и унгарци, но преди Първата световна война, когато градът е бил част от Австро-Унгарската империя силно са преобладавали унгарците. Унгарското име на града е било Маросвасархели. Ще посетим крепостта на Търгу Муреш от XVв. с крепостната църква от същото столетие, на чието място е имало и по-ранна църква от XIII в, Православаната катедрала „Възнесение Господно”, католическата църква „Св. Йоан Кръстител”, площада на Розите със статуята на румънския революционер Аврам Янку, Дворецът на Културата, сградата на Общината и църквата Благовещение. В ранния следобед ще стигнем до Куртя де Арджеш. Ще минем по най-атрактивния път в Източна Европа. Трансфъгърашкото шосе, известно като “Пътя на Чаушеско” е вероятно най-живописният маршрут в Европа. Това са 90км през най-високите части на Карпатите. Причината за появата на това шосе е нахлуването на съветските войски в Чехословакия (1968). Чаушеско се страхувал че Румъния може да е следващата и изградил бърз военен маршрут през планината.  
Ще посетим манастира в Куртя де Арджеш и княжевската църква „Свети Николай“, най-старата запазена църква във Влахия. Вечеря, свободно време, нощувка в Куртя де Арджеш.

ДЕН ПЕТИ – Куртя де Арджеш  – София 9.00 часа след закуска потегляме за София. В зависимост от пътната обстановка пристигане в София късно вечерта.

 

Всичко включено в цената:
 * Транспорт с осем местен бус.
 * 4 Нощувки: в град Тимишоара, Сибиу, Търгу Муреш, Курте де Арджеш в  3*и 4* хотели  
 * Богата закуска на блок маса
 * Екскурзоводско обслужване
 * Митнически и пътни такси

        Допълнително заплащане:
Застраховка,
Входни билети на посещаваните обекти

Разходи от личен характер.
Доплащане за единична стая