Грузия Сванетия `част II
Историята на Сванетия датира от около 4хил. год. Историческата древна Сванетия е била по-голяма от съвременния регион Местия. Традиционно се смята, че сваните се отделят физически от картвелите преди 2хил. год., проникват в Колхидската равнина, района на Кутаиси, и се заселват покрай нея.
Грузинците наричат родината си Сакартвело ( в превод, земя на картвелите ). Европейското название е Джорджия ( Georgia ) – име, което се свързва със св. Георги, който е на особена почит в страната. За редица други народи, в т.ч.и българите, това е Грузия, производно на арабско – персийското име Гурджан ( от Гурджистан – страна на вълците). Както и да се нарича, това е прекрасна земя от безкрайни долини и високи планини, прочута кухня по целия свят и омайващо вино, пиенето на което е превърнато в изкуство.
Грузинецът казва: „Имам желание да си купя къща, но нямам възможност. Имам възможност да си купя коза, но нямам желание.“ Нека вашите желания съвпадат с нашите възможности! – Наздраве.
Програма:
Ден ПЪРВИ – Тръгваме в късния следобед в посока летище Солун в Гърция. Излитаме за Кутаиси малко преди полунощ 23.55ч.
Ден ВТОРИ – 3.30 часа кацаме на международното летище в Кутаиси – старата столица на Грузия. Прехвърляме се в осем местен бус и потегляме към Боржоми, столица на минералната вода. Призори настаняване в хотела. Почивка. 13.00 часа се отправяме към манастира на Мзоврети. Укрепителна структура високо в планината над река Дзама
близо до село Ортубани в пролома Дзама. В миналото е бил замък и то доста стар, но не знаем нищо за прякото му използване като замък. След 2010г. върху руините на замъка се строи манастир, който вече е построен и доста известен. Манастира е високо в планината, която е била населена в най-ранни епохи. Според слуховете, археолози са открили селище от 1 век сл. Хр. В късния следобед връщане в Боржоми, разглеждане на парка. Нощувка в Боржоми.
Ден ТРЕТИ – Вардзия, пещерния град на Тамара – Батуми – Потегляме към Вардзия, монашеска обител и цял град издълбан в скалите на планината Ерушети на 1300 метра височина. Тук още броди духът на цар Тамара. Грузинците я наричат цар, защото баща й цар Георги III, я провъзгласява за самодържец още преди да умре, докато царица е просто съпруга на владетеля. При нейното управление Грузия изживява своя Златен век, а юначната дама извършва две немислими неща – става най-успешния монарх и се развежда без да си навлече народното презрение. Тя преодолява съпротивата на аристокрацията, провежда енергична външна политика, успява да отблъсне селджукските турци и да разположи страната си на три морета в мир и благоденствие. Градът е широк 500 метра има 600 помещения, улици и площади, 16 църкви с уникални фрески, 28 изби с 235 квеври за вино. Огромен резервоар най-горе, откъдето по 3,5 км глинен водопровод се снабдява цялата обител с вода и един подземен.
Градът е известен и като Замъкът на розите и е приютявал населението в дни на война. Деветнадесет нива се простират от запад на изток на височина девет етажа. Комплексът можел да побере до 20 хиляди души. Персийският летописец Хасан Бей Румли описва Вардзия като “чудо”. В ранния следобед тръгваме за Батуми. Нощувка в Батуми.
Ден ЧЕТВЪРТИ – Батуми – крепост Гонио – Днес след закуската ще се отправим към най-запазената римска крепост в света, след най-запазения римски град Ним, който се намира в Франция. Крепостта Гонио-Апсарос е най-старата цитадела в страната на Грузия датирана I век сл.н.е. Заема площ от 4,5 хектара, обградена е от стена с височина 5 метра, има 18 оцелели кули от общо 22. Две от тях са с височина 7 метра. Първоначално е била с 4 входа, но в момента е оцелял само западният вход. Оформлението и архитектурата са останали почти непроменени. В ранния следобед се връщаме в Батуми. Ще направим една лека обиколка на най-красивия сред красивите градове на брега на Черно море.
Ще се потопим в завладяващи истории, ще се разходим по старинните улици на Стария Батуми, където ще открием съкровища като скулптурата на Нептун, статуята на Медея, астрономическия часовник и очарователния площад Пиаца. Ще продължим по булеварда където ще се хипнотизираме от Танцуващите фонтани, Азбучната кула красива 136 метрова постройка, една от емблематичните забележителности на Батуми. Кулата символизира уникалността на грузинската азбука и хората. Структурата съчетава дизайна на ДНК, в познатия модел на двойна спирала. Предстои Ви едно невероятно приключение, изкачване със асансьор до най-високата част на сградата – сферата с наблюдателната палуба. След което ще разгледаме първият небостъргач в света със Виенско колело на фасадата. Заради тези чудеса наричат Батуми още и „Сингапур на Черноморието“. Ще се полюбуваме на световно известната статуя на любовта, която е символ на града. Гигантската метална творба се състои от две донякъде прозрачни фигури. Фигурите се плъзгат един към друг, като в крайна сметка се сливат, докато техните сегменти преминават един в друг, но никога не се свързват. Това е вечната любов на Али и Нино. Нощувка в Батуми.
Ден ПЕТИ – Поти – Енгури – Местия – След закуска потегляме към Голям Кавказ. Пленителен и така красив. Насочваме се към високите почти 5 хил. метра върхове. Повече от час ще се движим покрай брега на Черно море. Ще спрем в Поти, наричан често Морската врата на Грузия. В Националния парк Колхети на брега на Черно море, около езерото Палиастоми ще спрем за снимки и почивка. Продължаваме към планинския район на Самегрело и ще достигнем 2650 метра над морското равнище за да се насладим на цветните езера и река Магана и езерото Енгури. Преди това ще спрем за почивка в Зугдиди, визитната картичка на региона от 17 век. Тук ще посетим магическия дворец, който е бил резиденция на известните принцове на Самегрело. Сега дворецът е държавен музей, където се съхраняват експонати със световно значение. Продължаваме по пътя който следва долината на река Енгури до Местия. Ще ни посрещнат кулите изградени от камък, застанали като защитници на мистичната тишина на величествения Кавказ. В древността наричали района Сванетия – съкровищница на Грузия. Това е било така защото влизането в този район е изключително трудно и било недостъпно за нашественици. Тук при опасност съхранявали най-ценните съкровища на страната.
Нощувка в Местия.
Ден ШЕСТИ – Местия – Ушгули – Благородните върхове на голям Кавказ се издигат високо в Сванетия. Шхара (5203м), Джанга (5078м), Тетнулди (4852м). През лятото това място е вълшебно за приключения. Една от големите забележителности на Сванетия и това което й придава етнографски привкус са кулите Сван. Тези гиганти, стоящи на височина от 20 до 25 метра на фона на планини, достигащи небето, със стени, дебели до метър и половина, стоят вярно, за да защитават населението в продължение на векове. Няма точно обяснение защо са построени. Няма и следи да са използвани за бойни действия. Тяхното строителство спира някъде през 12 век.
В днешния ден ще посетим Ушгули, община разположена на 2200 м надморска височина. Тук живеят около 200 човека. Това е сванската община с най-много запазени средновековни кули и други постройки, като най-старите от тях са от IX и X век. Ушгули е част от световното културно наследство на Юнеско. Това е населеното място с постоянни жители на най-висока надморска височина на територията на Европа.
Следобед се връщаме в Местия за да разгледаме историческият музей в който има уникални образци на гравирани и рисувани икони от IX – X век. Също оръжия доспехи, сребърни съдове, етнографски предмети, накити и други. Нощувка в Местия.
Ден СЕДМИ – Днес след закуската в Горна Сванетия, тръгваме за Кутаиси. Преди това ще посетим Нокалакеви, един от градовете на древна Колхида. Има версия, че тук е съществувало селище около 13 век пр.н.е и точно това, според разбиранията на гърците, е била столицата на Колхида в която аргонавтите са отишли за златното руно. Градът престава да съществува през 736 г, по време на нашествието на арабите. Преди това е бил административен център при гърците, които са го нарекли Археополис. След тази разходка в миналото продължаваме към Кутаиси. Нощувка в Кутаиси.
Ден ОСМИ – Закуска с изглед към река Риони. Днешния ден ще се разходим до пещерата на Прометей. След откриването на пещерата през 1984 г. тя почти веднага е превърната в туристическа атракция. Пещерата Прометей е най-голямата пещера в Грузия. Само една десета от нея е отворена за туристи и дори тогава разходката отнема почти час. Вътре има подземни езера и реки, има много висока влажност и има прилепи, които обаче не притесняват туристите, защото летят много високо. Може да изберете 1600-метров пешеходен маршрут през пещерните пещери и/или разходка с лодка по истинска подземна река. Маршрутът минава покрай спиращи дъха сталактити и сталагмити, подземни водопади, реки и дори цяло езеро. Едночасовият тур включва Залата на аргонавтите, Залата на Колхети, Залата на Медея, Залата на любовта, Залата на Прометей и Залата на Иберия. Пътеката завършва с разходка с лодка по подземното течение на река Куми, което отнема 15 минути.
В късния следобед се връщаме в Кутаиси. 19.00 часа придвижване към международното летище за полет до Солун в 21.35 часа. В 23.20 часа кацаме в Солун. Трансфер до София.
Ден ДЕВЕТИ – Пристигане в София около 4.00 часа.
Всичко това е включено в цената:
– транспорт с осем местен бус на територията на Грузия по определената програма
– трансфер София – Солун – София
– 7 нощувки със закуски в хотел*** в Боржоми, Батуми, Местия, Кутаиси,
– водач по маршрута на български език;
– гранични, пътни и магистрални такси.
– легло в стая с две легла. (за единична, сам в стая се доплаща)
Допълнително заплащане:
– цената на самолетния билет Солун – Кутаиси – Солун
– входните такси на посещаваните по време на обиколките туристически обекти и увеселителни заведения;
– разходи от личен характер
– задължителна медицинска застраховка с покритие 10 000 евро, за лица над 65 год + 80% , Включва и загуба на багаж, медицинска помощ, зъболекар
За любознателните:
Местия ( მესტია ) е административен център на Горна Сванетия , селище от градски тип от 1968 г. Население 2600 души. Разположен при сливането на реките Местиачала и Мулахура на надморска височина от 1500 м, той се простира на почти 6 километра дължина. Местия е заобиколен от: от южната страна – хребета Зурулди, от северната страна – планината Цхаквзагари, от източната страна – планинската верига Бангуриани, а от западната страна има панорама към връх Лайла.
Царица Тамара
Царица Тамара е емблематична фигура в историята на Грузия. По отношение на рейтинга на популярност тя изпреварва и Давид Строителя, и Вахтанг Горгосал . Извън Грузия има различни митове за нейния личен живот, а в самата Грузия й се приписва изграждането на множество храмове и крепости. Във всеки случай „Замъкът на царица Тамара” или „Мостът на царица Тамара” може да се намери на много места. Изненадващо е, че с такова глобално историческо значение има толкова много неизвестни за нейната история на живота. Например точната година на раждане, годината на смъртта и годината на известната битка при Басиани са неизвестни. Има и други странности.
Батуми
История на Батуми