Големият завой на Дунав
Река Дунав е една от най-значимите туристически дестинации в Унгария, разположена в участъка между Естергом и Будапеща. Неповторимите бижута на този район включват Естергом, цитаделата Вишеград със своите спиращи дъха гледки към големия завой на Дунав. Но има и безброй по-интересни забележителности за тези които идват тук. Поради своята особеност, целия район е включен в списъка на световното наследство.
Дунавския завой често се отъждествява с Вишеград и Естергом, което не е изненадващо. Вишеград е един от най-малките градове в Унгария, но значението му е значително. Още от римско време в района е имало военен лагер, защитен от 14 наблюдателни кули. Самото селище е създадено между 6 и 9 век. Свети Стефан също основава замъка на хълма Сибрик в сърцето на Вишеград. През 1335 г. тук се провежда среща на Вишеградските крале на Унгария, Чехия и Полша.
Естергом, най-високият град на дунавския завой. С население от над 30 хил. души градът е вторият по големина град в окръга. Още от римско време тук има термални извори и карстова вода. Най-известната сграда е базиликата на Естергом, построена в класически стил, тя е най-голямата църковна сграда в страната.
Безпорно Сентендре е най-известният унгарски град в света след Будапеща. Достатъчно е да видите многобройните туристически автобуси. Историята му датира от праисторически времена, както на повечето селища в Дунавския район, многобройни находки от бронзовата и желязната епохи разказват за това време в музея Ференц, разположен в малък дворец в центъра. В района е имало селище още преди римляните. През 12 век е бил използван от кралската династия за място за разходки. През 1146 е построена енорийската църква „Св. Йоан Кръстител“.
В един период от историята градът е населен от сърби, които бягат от турците. Районът обаче обезлюдява с идването на турците. Едва през 1684 г. селището е освободено и етническата карта на населението се прекроява с идването на голям брой унгарци, германци и словаци. Сърбите оставят най-голям отпечатък, благодарение на тях очарователните къщи, построени през 18 век, които могат да се видят и днес ще ви впечатлят, както и виното, което са произвеждали.
Сентендре е истински културен център. Постоянните музеи , художествената мелница, римската каменна галерия, музеят Vajda, музей на керамиката, музей на аптеката и други. Тук е и впечатляващият музей на миниатюрите. Има редица изложби, които гостуват непрекъснато. Трябва да споменем и етнографския музей на открито. Тук може да се запознаете с народната архитектура, земеделие и начин на живот с предмети, сгради и дори животни. Оставете за финал най-вкусния музей – на марципана Szamos.
ПРОГРАМА
ДЕН ПЪРВИ – 5.00 часа Отпътуване от София към Будапеща. По обяд ще посетим Суботица. Град заобиколен от Карпатите и от Алпите. В този сръбски град са едни от най-добрите примери за архитектура в стил Арт Нуво. Кметството и дворецът Райхле са две от най-емблематичните структури в Суботица, демонстриращи сложен дизайн и зашеметяващи декоративни елементи, които отразяват миналото величие на града. Градът датира още от преди Средновековието и в него има запазени немалко стари сгради, сред които е и катедралата “Света Тереза Авилска”, построена през 1797 г. На централния площад можем да се отбием да изпием чаша ароматно кафе, да видим синия фонтан. Градът е хубаво място за релаксация, а ако сте настроени на вълна пазаруване, вероятно ще си харесате нещо за спомен.
В късния следобед пристигаме в унгарската столица. Панорамна обиколка на Будапеща: Рибарският бастион със своите седем кули, символизиращи седемте маджарски племена, заселили се в района през 9 век ; църквата „Св Матяш ; верижният мост Сечени – най-красивият над река Дунав в Унгария; Хълма Гелерт с цитаделата, построена като военна крепост от Хабсбургите; площадът на Героите – символ на Будапеща, завършен по време на Милениума ; Парламентът – най-впечатляващата сграда в страната с 365 кули, 10 двора, 27 порти, 29 стълбища и 691 стаи ; бул „Андраши“, на който се намира красивата сграда на Операта ; базиликата „Св. Стефан“, посветена на първия унгарски крал и пазеща неговата дясна мумифицирана ръка. Настаняване в хотела. Свободно време. Нощувка.
ДЕН ВТОРИ – 9.00 часа След закуска отпътуваме за Естергом, известен и с немското наименование Гран и словашкото Острихом, старата столица на Унгария. Разположен на брега на големия завой на река Дунав и
на границата със Словакия. Дели ги само един мост, в средата на който е границата. След този завой, реката завива под прав ъгъл в посока към Будапеща. Тук се намира най-голямата катедрала в страната,
Архиепископската катедрала, осветена през 1856 г. с литургия съставена от световноизвестния унгарски композитор и пианист Ференц Лист и изсвирена на един от най-големите органи в света. Тук е седалището на епископа, който оглавява Унгарската католическа църква. Със своите 117м. дължина и 47м. широчина, тя е най-голямата катедрала в Унгария. Прочута е с картината, намираща се зад олтара, на която е изобразено Успение Богородично – това е най-голямото маслено платно в света. Градът е запазил историческият си облик.
Няма да пропуснем и Сентендре – малко градче, характерно със своята барокова архитектура, красиви църкви, цветни къщи, тесни калдъръмени улички и музеи. Сентендре е от онези малки градчета, в които се влюбваш от пръв поглед. Сякаш времето е спряло и хората са щастливи, усмихнати и любезни. По средата на пощада има построен кръст, който да напомня за чумна епидемия през XVII век. Тук се намира и Музей на Марципана, създаден от Сабо Кароли през 1994 година. Може да се проследите процеса на изработка на различните фигурки от марципан и произведения на изкуството в малка работилница. Образи с човешки ръст, изработени от марципан. Интересни са фигурите на Лейди Даяна и Майкъл Джексън също и 11- килограмова марципанова фигура на Свети Стефан Унгарски. В Музея на “Чудесата“, могат да се видят 15 микроскопични артефакта, уникални в света, творения на Микола Сядристи. Има постоянни изложби в общо 3 града по света, една от тях тук в Сентендре. Причината за това е страстната любов на художника към града, тъй като Сентендре е град на изкуствата. 15-те произведения, които са уникални в света са поставени под херметичен капак, на стойка и може да се видят през микроскоп. Повечето са изработени от злато.
Ще посетим и крепостния комплекс „Вишеград“, най-малкият град в Унгария. Името му означава „Висока крепост“ и е известен със замъка си от 15 век. И всичко това е на фона на една тясна долина през която
широкият Дунав прави извивка. Унгарците смятат, че това е най-прелестният участък от цялата 3000-километрова река. Крепостта е била лятна резиденция на унгарските крале, построена през 13 век от Бела IV и обновена от крал Матяш два века по-късно. В късния следобед се връщаме в Будапеща. Свободно време за разходки. Нощувка.
ДЕН ТРЕТИ – 9.00 часа След закуска освобождаваме хотела и отпътуваме за България. Но още по обяд ще спрем в един град разположен високо над река Дунав, но с великолепни гледки към реката – Нови Сад. През 17 и 19 век градът се превръща в неофициална столица на сръбската култура. Много от тогавашната архитектура е запазена около площад „Свобода“. В центъра пък греят красиви барокови и неоренесансови сгради. След една утоляваща любопитството разходка по улица Zmaj Jovina, потегляме за София. Пристигане в 15-ят по големина град в Европейския съюз и селище съществувало преди създаването на Рим, след залез слънце.
Всичко включено в цената:
* Транспорт с бус.
* 2 Нощувки в 3*,4* хотели
* Закуски в хотелите по програмата
* Екскурзоводско обслужване
Допълнително заплащане на:
- Входни билети, такси
За информация и записвания
08 78 153 860